11_listopada_2011

W dniu 10  listopada 2011 roku odbyła się uroczysta akademia poświęcona 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (11 listopada 1918 roku).

Uroczystość przygotowały mgr Beata Leszczyszyn i mgr Monika Fundanicz, a udział w niej wzięli: Artur Janzer (2 TF), Justyna Królicka (2 TF), Kinga Poznańska (2 TF), Angelika Kloczkowska (1TI), Diana Semczyk (1TI).

Na początku akademii wysłuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego – (hymn państwowy), a później odbył się montaż słowno – muzyczny, który zawierał fragmenty tekstów pisarzy z XIX i XX wieku. Utwory te poruszały problem utraty wolności, niewoli oraz walki o wolność i niepodległość. Oprawę muzyczną stanowiły znane i często nucone pieśni patriotyczne, tj. Rota, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani pod okienko .Tłem dla recytatorów była prezentacja multimedialna ukazująca obrazy:  Rejtan – Upadek Polski J. Matejki;  Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego - przypisywany J. Suchodolskiemu; Pożegnanie powstańca - A. Grottgera,  fotografie przedstawiające dzieci z Wrześni, Marszałka Józefa Piłsudskiego i żołnierzy z okresu I wojny światowej.

Na zakończenie głos zabrał wicedyrektor Bogusław Bałut i poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci Rafała Pawłowskiego, tragicznie zmarłego ucznia klasy 3TK.

Celem akademii było upamiętnienie narodowego święta, rozwijanie i pogłębianie zainteresowania przeszłością, ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej oraz umacnianie postaw patriotyzmu.