Współpracujące z naszą szkołą Ochotnicze Hufce Pracy obchodzą jubileusz 55-lecia powstania. Instytucja ta powstała 13-go czerwca 1958 roku na mocy Uchwały Rady Ministrów. OHP w swych założeniach nawiązywały do tradycji Junackich Hufców Pracy z 1936 roku. Junakiem był także Karol Wojtyła. Dziś papież Jan Paweł II jest patronem OHP.  Od początku swojego powołania Ochotnicze Hufce Pracy miały pełnić funkcje społeczne w zakresie szkolenia i wychowania młodych ludzi, a także dbania o ich rozwój patriotyczny oraz zawodowy. Przez ponad pół wieku jednostki OHP w całej Polsce zapewniały swoim uczestnikom warunki do kontynuowania kształcenia ogólnego i zawodowego, podwyższania kwalifikacji ogólnych i zawodowych lub przekwalifikowania się. Warto zaznaczyć, że pierwsze hufce powstały na Podkarpaciu. W lecie i jesieni 1958 roku zorganizowano cztery hufce w Bieszczadach, które skierowano do pracy przy budowie kolei wąskotorowej Rzepedź-Moczarne.

W obecnym czasie na terenie Sanoka działają następujące jednostki: Hufiec Pracy, Punkt Pośrednictwa Pracy, Ośrodek Szkolenia Zawodowego a w Lesku Młodzieżowe Centrum Kariery. OHP to instytucja, która działa w zakresie rynku pracy. Zajmuje się młodymi ludźmi w wieku 15 - 28 lat. Podejmuje się szkoleń młodzieży, pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego i planowania kariery.

Szczególną rolę w wychowaniu i kształceniu spełniają hufce pracy. Na terenie Sanoka hufiec współpracuje takimi firmami jak Autosan S.A. czy Automet Sp. z o.o. Uczestnicy hufca uczęszczają do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w naszej szkole. W zakładach pracują jako pracownicy młodociani. Otrzymują za pracę wynagrodzenie. Umowy są zawierane na czas nieokreślony, dlatego uczestnicy nie muszą się martwić o pracę po skończeniu szkoły. W tym roku hufiec prowadzi wspólnie z ZS Nr 3 nabór do klasy w zawodach ślusarz i lakiernik.

Ośrodek Szkolenia Zawodowego aktualnie organizuje szkolenia dające uprawnienia: kelnera-barmana-baristy i  technologa robót wykończeniowych.

OHP to jedna z niewielu instytucji, która pomimo upływu czasu nadal aktywnie działa na rzecz młodzieży. W obecnym czasie, gdy wielu młodych ludzi pozostaje bez zatrudnienia, OHP przez przemyślane działania pomaga odnaleźć się na rynku pracy.

W związku z jubileuszem Ochotnicze Hufce Pracy pod koniec roku szkolnego postanowiły w sposób szczególny uhonorować młodzież wyróżniającą się wynikami w nauce oraz w przygotowaniu zawodowym. W Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendzie wyróżnieni zostali Sabina Przybyła z ŚHP w Krośnie i Szymon Nawrocki z HP 9-10 w Krośnie. W hufcu sanockim wyróżnienia otrzymali Arkadiusz Mindur i uczeń naszej szkoły Damian Kijowski.

Autor artykułu składa serdeczne podziękowania za wsparcie władzom samorządowym, zakładom pracy, szkole i wszystkim innym instytucjom oraz osobom współpracującym z OHP

Autor artykułu i zdjęć Tomasz Nazar

Zdjęcie: Uczestnik hufca podczas pracy