Dzien_JezykowPo raz pierwszy z inicjatywy Starostwa Powiatowego zorganizowano w Sanoku Europejski Dzień Języków. Uchwalony przez Radę Europy, jest on obchodzony co roku 26 września i ma na celu szerzenie wiedzy na temat krajów europejskich, poznawanie i zrozumienie innych kultur, likwidowanie barier i stereotypów oraz motywowanie młodzieży do nauki języków obcych.

Obchody Europejskiego Dnia Języków zostały poprzedzone licznymi konkursami i imprezami towarzyszącymi - festiwalem piosenki europejskiej „EUROSAN”, konkursem na plakat „Języki integrują”, konkursem wiedzy o Unii Europejskiej i konkursem na filmik „Skutki nieznajomości języków obcych”.

W piątek 21.09.2012 w Zespole Szkół Nr 1 w Sanoku odbył się konkurs wiedzy „Co wiemy o krajach Unii Europejskiej”, którego uczestnikami była młodzież szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Sanockiego. Naszą szkołę reprezentował zespół z klasy 2TI w składzie: Dominik Jatczyszyn, Jarosław Proćko i Tomasz Łuczyński, przygotowany przez p. Annę Grzyb. Uczniowie zmierzyli się z 6 drużynami ze szkół ponadgimnazjalnych Sanoka. Rywalizacja była bardzo wyrównana, zespół I Liceum Ogólnokształcącego wygrał 1 punktem z drugą drużyną konkursu (Zespołem Szkół Nr 1), a nasz zespół wraz z drużyną z II Liceum uplasował się na trzecim miejscu, przegrywając ze zwycięzcą zaledwie o 2 punkty. Tak więc obok satysfakcji ze zdobytej liczby punktów (19) pojawił się niedosyt i żal, że główna nagroda – wyjazd do Brukseli – był tak blisko!

Punktem kulminacyjnym obchodów Europejskiego Dnia Języków było zaprezentowanie przez sanockie szkoły ponadgimnazjalne krajów europejskich w ramach „Spaceru po Europie” na Rynku w dniu 26 września. Wśród różnokolorowych stoisk nasza szkoła zaprezentowała się szczególnie okazale: uwagę przyciągały norweskie fiordy, łódź wikingów, suto nakryty stół z przysmakami z Norwegii i Belgii, duże zdjęcia Brukseli i przepięknie wykonany Parlament Europejski. Duże zainteresowanie odwiedzających wzbudził nasz Wiking w misternie wykonanej zbroi, orkiestra grająca europejskie melodie, a także symbol belgijskich ulic – rower. Młodzież, która przybyła na Rynek, ubrana w kolory państw europejskich, rozdawała odwiedzającym chorągiewki, a szczególnie miłymi gośćmi okazały się przedszkolaki, z zainteresowaniem oglądające wszystkie stoiska.

Na scenie zaprezentowały się zespoły, które zwyciężyły w konkursach, a wśród nich nasi uczniowie, którzy wzięli udział  w uroczystym wręczeniu dyplomów oraz nagród.

Gratulujemy drużynie z naszej szkoły sukcesu w rywalizacji, a wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy włożyli wiele wysiłku i pracy w przygotowanie Europejskiego Dnia Języków gorąco dziękujemy!

Organizatorzy z Zespołu Szkół Nr 3
Aneta Szczepanik-Sobolak