jestes_bogiem
9 października 2012 roku liczna grupa młodzieży szkolnej (ponad 200 osób) uczestniczyła w wyjściu do kina na bijący rekordy popularności film „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida. Zekranizowana historia jednego z najważniejszych zespołów hiphopowych w Polsce powstała w oparciu o wydaną  16 grudnia 2008 roku  książkę  autorstwa Macieja Pisuka  „Paktofonika – Przewodnik krytyki Politycznej”. Film miał  premierę 21 września br. Główne role zagrali: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt i Dawid Ogrodnik. Nie jest to tylko film o historii zespołu Paktofonika, ale także o zmaganiu się młodych ludzi z samym sobą, rzeczywistością i wymaganiami związanymi z wkraczaniem w dorosły świat. Historia Magika (Piotr Łuszcz) to smutna i tragiczna opowieść o liderze zespołu Paktofonika.

Zespół powstał w 1998 roku w Katowicach, a w jej skład weszło trzech śląskich raperów: Fokus, Rahim oraz Magik. W tym samym roku grupa nagrała też swoje pierwsze utwory.  Dnia 19 grudnia 2000 roku ukazuje się ich pierwsza płyta –„ Kinematografia”. Jej sukces przyćmiło jednak tragiczne wydarzenie. Tydzień później, 26 grudnia, Magik popełnił samobójstwo, skacząc z 9 piętra swojego wieżowca. Pierwszy singiel z płyty, utwór „Jestem bogiem” stał się znakiem rozpoznawczym zespołu i chyba najpopularniejszą piosenką w historii polskiego hip-hopu. Osobną jakością w filmie jest muzyka. Sprawia ona, że „Jesteś Bogiem” staje się jeszcze bardziej autentycznym obrazkiem polskiego społeczeństwa przed dekady.

Kim byłby Magik dzisiaj? Czy rzeczywiście wybór śmierci to moje  „Jestem Bogiem”?

Opinie uczniów:

„ Najlepsza akcja była wtedy, jak ich wygwizdali, a Magik wyszedł sam i zarapował”

„ Najlepsze były słowa Magika: Całe życie muszę  robić to co mi się nie podoba, czego nienawidzę , a gdy chcę zrobić to co kocham, to mi nie wolno”