fot1     We wrześniu tego roku po raz pierwszy w Zespole Szkół Nr 3 w Sanoku gościły delegacje nauczycieli ze szkoły włoskiej, hiszpańskiej, luksemburskiej i szwedzkiej w ramach unijnego programu Comenius. Wizyta ta była jednym z etapów projektu pt. „Natural Sciences, Natural English”, który realizują uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz z osobami z następujących szkół zagranicznych: ISIS Cicognini Rodari z włoskiego Prato, Ecole Privee Fieldgen z Luksemburga, Mimers Hus Gimnasium ze szwedzkiego Kungalv oraz Ies Juan de Garay z hiszpańskiej Valencji. Porównując systemy edukacyjne w Europie, styl pracy, formy i metody na zajęciach – nauczyciele rozmawiali z pedagogami i uczniami podczas obowiązkowych zajęć szkolnych. Odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące funkcjonowania placówki w czasie spotkania delegacji zagranicznej z kadrą zarządzającą Zespołem Szkół Nr 3 w Sanoku udzielał dyrektor - mgr inż. Krzysztof Futyma.

W ramach poznawania kultury regionu, języka i specyfiki środowiska goście – pod opieką koordynatorki projektu i nauczycieli szkoły polskiej – odwiedzili ZEW – Solina, gdzie – zgodnie z założeniami projektu dotyczącymi fizyki – zostali zaznajomieni z zasadami wytwarzania energii odnawialnej wykorzystywanej przez elektrownię. Byli również w sanockim muzeum, skansenie, a także lokalach gastronomicznych, gdzie mieli okazję skosztować regionalnej kuchni (jakże dalekiej od kuchni włoskiej, szwedzkiej, hiszpańskiej czy luksemburskiej). Jednak najważniejszym punktem niniejszego spotkania były konferencje metodyczne, podczas których planowano, opracowywano i wdrażano kolejne zadania edukacyjne, prowadzone wyłącznie w języku angielskim. Dokonano także ewaluacji działań projektowych.

W powyższych warsztatach udział wzięli: Natalia Mauro Nicolino (Włochy), Patrizia Mauri (Włochy), Julie Satner – Steil (Luksemburg), Fina Pons (Hiszpania), Carmen Ramos Garcia (Hiszpania), Per Andreasson (Szwecja), Jurgen Andersson (Szwecja), Edyta Kulawiak – Roman (koordynator projektu – Polska), Marcin Stanek (ICT – Polska), Barbara Podkalicka (tłumacz – Polska), Agnieszka Pietrycka (Polska), Elwira Bonk (Polska), Renata Maciejowska (Polska), Mariusz Bonk (Polska).

{jcomments on}