resuscytacja_20Łańcuch jest tak mocny, jak najsłabsze jego ogniwo. W dniu 17.10.2012r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy, zorganizowanym przez ratowników medycznych Sanockiego ZOZ. W kursie uczestniczyły klasy pierwsze i drugie pod opieką pani Iwony Urban, klasy trzecie i czwarte pod opieką pani Anny Futymy.   Spotkanie odbyło się na oddziale ratunkowym sanockiego szpitala. Kurs składał się z dwóch części: prezentacji teoretycznej oraz zajęć praktycznych.

Dziękujemy ratownikom medycznym za profesjonalne przeprowadzenie zajęć dla młodzieży naszej szkoły.
Prowadzący zwrócił szczególną uwagę na to, że udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu niejednokrotnie decyduje o jego przeżyciu. Dzieje się tak dlatego, że od momentu utraty przytomności i oddechu w ciągu pierwszych 5 minut w wyniku niedotlenienia umiera mózg człowieka. Ważne jest, aby jak największa grupa ludzi wiedziała jak zachować się w sytuacjach zagrożenia życia, umiała zabezpieczyć miejsce zdarzenia i nie bała się rozpoczęcia resuscytacji.
Nasi kursanci dowiedzieli się:
- w jaki sposób rozpoznać, czy poszkodowany jest przytomny, czy oddycha,
- w jaki sposób zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
- kogo i  w jaki sposób należy powiadomić,
- jak rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy.

Najważniejszą częścią szkolenia były zajęcia praktyczne.
Uczniowie wykonywali ćwiczenia na fantomach pod okiem specjalistów.