10-turmoto

 

    W dniu 25.05.2019 r. na terenie WORD Rzeszów odbyła się XXIII edycja finału wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięło w nim udział 11 trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne, które wygrały wcześniej eliminacje powiatowe. Organizacja tego konkursu ma głównie na celu popularyzowanie wśród młodzieży wiadomości z zakresu ruchu drogowego, historii motoryzacji, prawidłowego i bezpiecznego poruszania się pojazdami mechanicznymi oraz udzielania pierwszej pomocy.

 

Turniej przebiegał zgodnie z Ogólnopolskim Regulaminem. Rywalizacja składała się w pierwszej kolejności z części teoretycznej. Zawodnicy mieli do rozwiązania testy z przepisów ruchu drogowego, poruszania się przez skrzyżowania oraz historii motoryzacji. Druga część dotyczyła zadań typowo praktycznych, polegających na umiejętności jazdy samochodem z tzw. talerzem Stewarta, i motorowerem po wyznaczonych trasach. Następnie uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad poprawnego przygotowania pojazdu do jazdy. Ostatnia konkurencja dotyczyła udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy musieli zmierzyć się z pozorowanym zdarzeniem wypadku drogowego.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Ernest Milasz (3TS), Grzegorz Kuzio (3TS), Kacper Kinal (2TS) zajmując ostatecznie bardzo wysokie trzecie miejsce i zdobywając puchar oraz dyplom. Nasi uczniowie zapracowali na ten wynik, wkładając wiele trudu i wysiłku podczas przygotowań do finału wojewódzkiego. Trzeba przyznać, że niewiele zabrakło do tego, aby znaleźć się najwyższym stopniu podium. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrymi umiejętnościami praktycznymi, ale zabrakło odrobiny szczęścia. Indywidualne pozycje naszych uczniów (Ernest Milasz 10 miejsce, Kacper Kinal 11 miejsce, Grzegorz Kuzio 14 miejsce) świadczą o tym, że stanowili oni zespół umiejący wspólnie wykonywać stawiane im cele.

Opiekunem drużyny był Łukasz Pawłowski.

Pragnę podziękować wicedyrektorowi Bogusławowi Bałutowi za cenne uwagi i wskazówki dotyczące przygotowania uczniów do turnieju. Dziękuję również pani pielęgniarce szkolnej Beacie Nowickiej za opiekę i przygotowanie uczniów do zawodów z wiedzy teoretycznej dotyczącej udzielania pomocy medycznej. Słowa uznania należą się również Panu Tomaszowi Chudio, który pracuje na oddziale ratunkowym w Sanockim szpitalu i znalazł czas, aby w profesjonalny sposób przeszkolić uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Rozpowszechnianie wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz technik bezpiecznego kierowania pojazdami, jak i pierwszej pomocy przedmedycznej jest bardzo istotne. Rozwija wyobraźnię, a przede wszystkim buduje odpowiedzialność na drodze oraz zapobiega obojętności w sytuacjach, kiedy człowiek potrzebuje pomocy.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK