03-moto

   

   W dniu 29 kwietnia w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W turnieju uczestniczyły 3 trzyosobowe drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sanockiego. Cele turnieju obejmują głównie popularyzowanie wśród młodzieży znajomości przepisów o ruchu drogowym, wiedzy motoryzacyjnej, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w następujących składach:

   - I drużyna – Ernest Milasz 3TS, Grzegorz Kuzio 3TS, Kacper Kinal 2TS

   - II drużyna – Michał Lasek 4TS, Damian Puchała 3TS, Przemysław Bilanycz.

Wymienione reprezentacje zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. W indywidualnej klasyfikacji nasi reprezentanci również nie mieli sobie równych, odpowiednio zajmując:

   I miejsce Ernest Milasz,

   II miejsce Michał Lasek.

Uczestnicy zdobyli cenne nagrody ufundowane m.in. przez WORD Krosno oraz RCRE. Drużyna, która zwyciężyła, wywalczyła kwalifikacje do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 25 maja 2019 w WORD Rzeszów. Opiekunami naszych drużyn byli: wicedyrektor Bogusław Bałut oraz Łukasz Pawłowski. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu oraz gratulujemy uzyskanych wyników. Szczególne podziękowania należą się już teraz abiturientowi ZS 3 Michałowi Lasek, który przez ostatnie trzy lata dzielnie reprezentował naszą szkołę, wkładając wiele trudu i czasu, aby osiągać jak najlepsze wyniki. Drużynie zwycięskiej życzymy powodzenia na finale wojewódzkim.

W tym też dniu w naszej szkole odbył się „Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Sanoccy policjanci podczas prelekcji, która odbyła się na dużej hali sportowej, przekonywali zgromadzonych uczniów, że brawura bądź jazda po środkach odurzających może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia nie tylko własnego, ale też i innych uczestników ruchu. Funkcjonariusze policji we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krośnie oraz Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Sanoku przygotowali testy i pokazy dające w pewnym stopniu odzwierciedlenie sytuacji, jakie mogą mieć miejsce na drodze bądź obrazujące stan uczestnika ruchu.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się testy w alkogoglach oraz narkogoglach. Korzystając z tych specjalnych okularów, można było spróbować pokonać wcześniej przygotowany tor przeszkód, zagrać w piłkę nożną lub unihokeja. Uczniowie zrozumieli, że wykonywanie nawet prostych czynności po wypiciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających jest bardzo utrudnione a prowadzenie pojazdu oczywiście niedopuszczalne.

Na placu w pobliżu szkoły znajdował się również symulator dachowania. Uczniowie mieli możliwość wsiąść do samochodu, którego odpowiednie zamocowanie i napęd silnikiem elektrycznym pozwalały na wykonywanie obrotów o 360 stopni. Symulator umożliwiał użytkownikom doświadczenie sytuacji wypadku z dachowaniem. Test ten uświadomił uczniom, że zapinanie pasów bezpieczeństwa jest bardzo ważną czynnością, którą należy wykonywać, siadając do pojazdu nie celem uniknięcia mandatu karnego, ale zwiększenia własnego bezpieczeństwa.

Organizowanie takich spotkań jest bardzo istotne pod względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gdyż dają wiele do myślenia i pobudzają wyobraźnię. Dobrze, żeby każdy zdawał sobie sprawę, jak wyglądają wypadki samochodowe, z jakimi uczestnikami ruchu można się spotkać na drodze oraz jak należy się w takich sytuacjach odpowiednio zachować. Zdobyta wiedza na pewno przyda się w praktyce, a jeśli uda się dzięki temu uratować chociaż jedno ludzkie zdrowie bądź życie to i tak będzie bardzo dużo.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK