27 kwietnia 2023 odbyła się XII Młodzieżowa Parada Niepodległości zorganizowana przez Urząd Miasta Sanoka. Wzięli w niej udział także uczniowie z kilku klas naszej szkoły.

Zespół Szkół nr 3 reprezentowali: Malwina Carkowska, Dawid Gibała, Maciej Slawik i Patrick Jarosz z kl. 2I; Filip Czech i Sylwester Komarski z kl.1E; Tomasz Roczniak z kl. 4M oraz Szymon Roczniak, Jędrzej Drożdż, Bartosz Stawarczyk i Seweryn Wilczakowski z kl. 2E. Młodzież wcieliła się w grupę uczestników powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce w dniach 19 kwietnia - 16 maja 1943. W dniu rozpoczęcia powstania, w godzinach porannych oddziały niemieckie otoczyły getto warszawskie i wkroczyły na jego teren. Natrafiając jednak na opór powstańców żydowskich zostali zmuszeni do wycofania się. W związku z brakiem oczekiwanego powodzenia, przeorganizowano dowództwo oddziałów niemieckich. Tego samego dnia próbę wsparcia podjęły warszawskie struktury AK. Jeden z oddziałów przeprowadził nieudaną próbę wysadzenia fragmentu muru getta przy ul. Bonifraterskiej. W kolejnych dniach AK wraz z innymi organizacjami przeprowadziły kilka akcji różnego typu skierowanych przeciwko Niemcom zgromadzonym wokół getta.

Uczniowie prezentowali grupę osób dokonującą tych heroiczny czynów, która została złapana przez wroga.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK