O SZKOLE  |  PLAN LEKCJI  |  DZIENNIK  |  AKTUALNOŚCI  |  SPORT W SZKOLE  |  film FILMY film |  FACEBOOK  |  REKRUTACJA  |  NABÓR ELEKTRONICZNY  |

MW-11Polski nie da się ani wymodlić, ani wygadać, ani wyżebrać, ani wyszachrować. Trzeba ją zdobyć krwią własną i cudzą" – mówił Józef Piłsudski.

 

                6 marca 2018 r., w ramach projektu „O Niepodległej” organizowanego przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku, wzięliśmy udział w koncercie pieśni patriotycznych z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Impreza miała miejsce w Sanockim Domu Kultury, współtwórcami spotkania byli uczniowie oraz nauczyciele szkół z powiatu sanockiego. Młodsi i starsi artyści podzielili się owocami swojej pracy twórczej.

 

Spotykaliśmy się, aby wyśpiewać wdzięczność za dar wolnej i niepodległej Ojczyzny. By zobaczyć jeszcze raz jej kajdany, podeptaną godność i niewolę. Nie zabrakło podczas tego spotkania chwytających za serce melodii, tchnących marzeniami o wolności, a także słów pełnych tęsknoty, bólu i marzenia o wolnej Ojczyźnie.

                Wprowadzeniem do spotkania stała się „Rota” Marii Konopnickiej w szczególnej interpretacji i aranżacji, przygotowanej przez Pana Profesora Roberta Handermandra wraz z zespołem wokalno – instrumentalnym.

                Na rozpoczęcie koncertu, z wielkim szacunkiem zaśpiewaliśmy hymn narodowy przy akompaniamencie orkiestry dętej. Trzon orkiestry stanowią uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Sanoku oraz absolwenci naszej szkoły pod batutą dyrygenta Damiana Ciupy. Orkiestra zasilona została również potencjalnymi uczniami naszej szkoły. Nasza orkiestra następnie odegrała również wiązankę pieśni żołnierskich.

                Cel i sens tego spotkania przedstawiła pani Marta Muszyńska – dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku. W swoim wystąpieniu pani M. Muszyńska powitała gości, którzy zaszczycili swoim udziałem, m.in.: Pana R. Koniecznego (Starosta Powiatu Sanockiego), Pana W. Krawczyka (Wicestarosta), St. Chęcia (Wiceburmistrz Miasta Sanoka), Ks. Dziekana A. Skibę, Z. Kijowską (Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji, Kultury i Rozwoju), B. Dżugan (Kuratorium Oświaty w Rzeszowie), M. Pospolitak (Radna Sejmiku Wojewódzkiego), K. Chowaniec (Komendant Hufca ZHP Sanok), nauczycieli metodyków w tym panią mgr Annę Adamiak (nauczycielka języka polskiego ZS 3), przedstawicieli służb mundurowych powiatu sanockiego oraz dyrektorów szkół powiatu sanockiego wraz z dyrektorem naszej szkoły mgr inż. K. Futymą. Powitano także nauczycieli i opiekunów wszystkich występujących grup woklano-muzycznych. Opiekunkami orkiestry i zespołu muzycznego z ZS 3 były pani Joanna Skarbowska, pani Monika Florek i pani Monika Fundanicz.  

                Znaczenie patriotyzmu, bardzo pięknie przedstawił wszystkim zebranym ks. Dziekan Andrzej Skiba.

Pierwszym utworem patriotycznym, który wysłuchaliśmy był „Biały krzyż” wyśpiewany przez uczennicę I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

Tą piesnią przywracano pamięć tym wszystkim, którzy odeszli, a swym życiem i poświęceniem zapisali najpiękniejsze karty naszej historii. Te treści zostały również zawarte w utworze pt. „Niepodległa” , który zaprezentowali młodzi artyści z Zespołu Szkół z Oddziałami Gimnazjalnymi w Długiem.

Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze” tę prawdę ukazała nam uczennica klasy IV szkoły Podstawowej w Załużu, która wykonała utwór „11 listopada”.

                Ojczyzna to miejsce na ziemi, gdzie się urodziliśmy się , wychowaliśmy , gdzie czujemy się bezpiecznie. Zawsze możemy tu wrócić i będziemy przyjęci z otwartymi rękami. Ojczyzna to też kultura, według której byliśmy wychowywani, przekazywana z pokolenia na pokolenie, tworzona przez lata. Każdy człowiek powinien być świadomym tego, czym jest dla niego Ojczyzna. Powinien ją szanować i nie wstydzić się jej. To wszystko zawarli w utworze „Ojczyzna”, uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku.

                Młodzież Zespołu Szkół Samorządowych w Średniej Wsi zajrzała matczynego do serca, które żegna ukochane dziecko idące walczyć za sprawę Ojczyzny, śpiewając pieśń „Dziś idę walczyć mamo”.

                Uczeń Zespółu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach, wyśpiewał tęsknotę za ukochanym Jasieńkiem w utworze „Białe róże” .

                Uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku przypomniała o tym, że „Jest takie miejsce u zbiegu dróg” – „Taki kraj…”,czyli nasza Ojczyzna – nasza matka.

W świecie słów byle jakich, pustych, obraźliwych, przepełnionych kłamstwem, rzucanych, jak to się mówi, na wiatr; słowa prawdziwe, szlachetne i wierne są drogocennym lekarstwem, które uspokajają duszę. Tej prawdy dowiedzieliśmy się z utworu „Przysięga” przedstawionego przez chór szkolny z Zespołu Szkół w Bukowsku.

Kolejni artyści odtwarzali niełatwe karty naszej historii. Jedną z nich były losy emigracji polskiej. Emigracja to słowo, które odcisnęło bolesne piętno w naszej przeszłości. Prawdę tę uzmysłowiła nam uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku, poprzez wykonanie pieśni „Polski emigrant”.

Chór z II Liceum Ogólnokształcącego zaprezentował się w utworze „O mój rozmarynie”. Ta piosenka wojskowa jest znana również pod tytułem Rozmaryn, którego znaczenie w wierzeniach ludowych odnosi się do miłości i wierności. Poprzez słowa tej pieśni dziękujemy za wierność i miłość do ojczyzny wielu pokoleń Polaków.

Losy ułanów polskich opisała nam klasa V Szkoły Podstawowej w Bażanówce w utworze „Przybyli ułani pod okienko”. Uczniowie wzbogacili swój występ odpowiednio dobranymi strojami.

Głęboko patriotyczną i popularną ”Rotę” wykonali uczniowie Szkoły Muzycznej w Sanoku.

Klimat patriotycznych melodii podtrzymała nasza orkiestra dęta, która wykonała dwa piękne utwory: „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „Karpacka brygada”. W tych utworach nie zabrakło nostalgii i tęsknoty, ale też i pewności obranej drogi, do wolności, do zwycięstwa, do niepodległości. Nasi artyści ćwiczyli pod czujnym okiem Pani Joanny Skarbowskiej. W koncercie brali udział nasi uczniowie: Błaszczak Dawid (4TS), Zawojski Piotr (4TS), Pilip Jakub (4TK), Sieńczak Jakub (4TK), Ćwian Rafał (4TM), Indyk Łukasz (3TI), Krzysztof Adrian (3TI), Nieznański Piotr (3TK), Grzebień Tomasz (3TE), Czyż Rafał (2TM), Makowski Karol (2TE), Śniegoń Dawid (1TM), Wojtoń Hubert (1TA).

Przez patriotyzm rozumiemy również czczenie barw narodowych, w tym flagę polską. Cieszymy się, że nasza flaga, która niesiona podmuchami wiatru w tylu miejscach polskiej ziemi i całego świata przypomina o tej, co nie zginęła. Tak o naszym symbolu narodowym śpiewali artyści ze Szkoły Podstawowej w Pisarowcach („Kolor czerwony z białym spleciony”) .

O przywiązaniu do polskiej ziemi mówiła pieśń „Pytasz mnie” zaśpiewana przez uczennicę ze Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku.

Od roku 1989 Hymnem Związku Sybiraków jest „Marsz Sybiraków”, który zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko bardzo lubił śpiewać piosenkę, która stała się pieśnią przewodnią ludzi zniewolonych, pozbawionych głosu i zastraszonych. Ten krzyk rozpaczy pod tytułem „Ojczyzno ma …” wybrzmiał w występie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Trepczy.

Zespół muzyczny reprezentowany przez Zespół Szkół nr 3 w Sanoku pod opieką Pani Moniki Florek, zagrał i zaśpiewał utwór pt. „Taki kraj…”. Skład zespołu: Dagmara Wójciak (4TF) – śpiew i skrzypce, Piotr Nieznański (3TK) – śpiew oraz instrumenty klawiszowe, Hubert Faran (4TI) - gitara basowa, Michał Rzeszowski (3TI) – gitara elektryczna.

                I jeszcze raz zagrała nasza orkiestra dęta, która przepięknie wzbogacała ten koncert.

Pieśń „Rozszumiały się wierzby” dotarła do naszych serc i przypomniała o partyzanckiej tułaczce i niełatwym życiu żołnierza. Zaś utworem ”My I Brygada” zagraną przez naszą orkiestrę i odśpiewaną przez wszystkich uczestników koncertu zakończono uroczystość.

 

film   Orkiestra dęta i zespół z ZS 3 Sanok - SDK

film   "Śpiewajmy o tej co nie zginęła" - SDK

 

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK